Turystyka w Poznaniu w 2022 roku

Obłożenie hoteli w Poznaniu wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 r. – poinformowała Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT). Do licznie odwiedzających stolicę Wielkopolski mieszkańców innych województw, dołączyli goście zagraniczni, przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.

PLOT przedstawił dane za 2022 r. z Poznańskiego Barometru Turystycznego, czyli narzędzia umożliwiającego bieżące monitorowanie zjawisk turystycznych na terenie aglomeracji poznańskiej. W jego ramach udostępniane są także dane pochodzące od innych dostawców, takich jak Główny Urząd Statystyczny (GUS), STR (firma monitorująca obłożenie pokoi w hotelach na całym świecie) czy Selectivv (firma analizująca zachowania turystów na podstawie danych z sieci reklamowych i telefonów komórkowych). 

– Remonty nie zniechęciły, a może nawet wręcz zachęciły turystów do przyjazdu do Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. –  W 2022 roku w naszym mieście sprzedano 1 062 481 noclegów dla gości krajowych (wzrost o 47% rok do roku) i 312 327 dla turystów zagranicznych (wzrost o 106% rok do roku). Zakładam, że część osób, które zastało Poznań w remoncie, wróci, by zobaczyć go w nowej odsłonie. Będziemy do tego zachęcać. Jestem przekonany, że podejmowane przez nas dalsze działania, wzmacniające najważniejsze atuty Poznania, do których niewątpliwie zalicza się doceniona przez ekspertów Michelina gastronomia, będą skutkowały dalszym wzrostem ruchu turystycznego, z korzyścią dla poznańskich hoteli, restauracji i innych biznesów.

W 2022 r. odnotowano 1,37 mln. noclegów w poznańskich hotelach, co stanowiło wzrost o 57,5 % wobec roku 2021 (dane GUS). Średnie roczne obłożenie hoteli według firmy STR  sięgnęło 60,4% (wobec 39,30% w 2021 r.). Tym samym wróciło ono w zasadzie do poziomu w 2019 r., kiedy wyniosło 60,8%.

– Za dobrymi wynikami poznańskich hoteli stoją przede wszystkim turyści krajowi, którzy od czasów pandemii coraz liczniej przyjeżdżają do naszego miasta. Szczególnie w weekendy i wakacje, które do niedawna stanowiły niski sezon w Poznaniu ze względu na targi – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.  – Powrócili także turyści zagraniczni, choć tu nastąpiło przetasowanie. Mamy mniej grup zorganizowanych i turystów z krajów południa Europy. Za to dopisują Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy, którzy stanowią pierwsza trójkę wśród nocujących w hotelach. Warto dodać, że ruch z USA jest także związany z obecnością w Poznaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej.

Obecność amerykańskich żołnierzy to także wyraźny sygnał dla turystów. 

– Z perspektywy gości zagranicznych oznacza to, że Poznań może być postrzegany jako miasto bezpieczne – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. – Zdecydowanie cieszy wysokie obłożenie poznańskich hoteli i fakt, że coraz więcej osób przyjeżdża do nas w weekendy. Wracamy do ruchu turystycznego, jaki był przed pandemią – i to znacznie szybciej, niż zakładaliśmy. 

Na brak gości nie narzekają również hotelarze.

– Pierwsze dwa miesiące 2022 roku były bardzo trudne dla hoteli, ale kolejne tygodnie to już szybki powrót do biznesu – podkreśla Marcin Procajło, dyrektor hotelu Mercure Poznan Centrum, Przewodniczący Rady PLOT. –  Większość hoteli kluczowych dla miasta zakończyła ten rok wynikami wyższymi niż w 2019 r. Co ważne, odradzamy się dużo szybciej niż inne duże miasta w Polsce. W pierwszych miesiącach 2023 r. wszystkie duże hotele w Poznaniu odnotowały spektakularne, najwyższe w historii rezultaty. To dobra perspektywa na ten rok.

Najpopularniejsze muzea i ekspozycje w Poznaniu w 2022 r. to Muzeum Narodowe (96 tys. odwiedzających), Brama Poznania (73 tys.)  i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim (71 tys.). Z kolei na terenie powiatu poznańskiego prym wiodą Zamek w Kórniku (65 tys.), Pałac w Rogalinie (59 tys.) oraz Skansen Miniatur w Pobiedziskach (14 tys.).

– Z naszych atrakcji korzysta wielu turystów z Polski – mówi Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. – To nie tylko mieszkańcy Wielkopolski, ale również województw: mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Jeśli chodzi o gości z zagranicy, widzimy bardzo dużo osób pochodzenia ukraińskiego, co nas bardzo cieszy. Poza tym odwiedzają nas goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Czech. 

Więcej informacji o atrakcjach i turystyce Poznania można znaleźć na portalu poznan.travel

PLOT/AW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *