Uroczystość uwolnienia wody z tamy w Dujiangyan

Uroczystość uwolnienia wody z tamy w Dujiangyan rozpoczyna się dnia 5 kwietnia w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, aby upamiętnić założycieli systemu irygacyjnego Dujiangyan.

W Święto Qingming, które w tym roku przypadło na dzień 5 kwietnia, w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, odbyła się wielka uroczystość związana z systemem nawadniania Dujiangyan upamiętniająca jego założycieli.

W imprezie wzięło udział ponad 1000 gości z całego świata ubranych w tradycyjne hanfu. Wśród nich znaleźli się ambasadorzy Ekwadoru, Tajlandii i Malty, minister ambasady Etiopii w Chinach oraz ponad 30 konsulów generalnych i urzędników konsularnych z 17 krajów, takich jak Polska, Chile i Hiszpania.

System irygacyjny Dujiangyan, zbudowany w górnym biegu rzeki Minjiang 2279 lat temu przez gubernatora Syczuanu Li Binga i jego syna, jest wykorzystywany do dziś. Od czasu zakończenia budowy chroni on równinę Chengdu przed powodziami i suszami.

Od czasów starożytnych robotnicy każdej zimy blokowali tratwami bieg rzeki Minjiang, aby utrzymać koryto rzeki i wzmocnić tamy w porze suchej. Wiosną odrywali tratwy, aby uwolnić wodę i nawodnić pola uprawne na równinie.

Z czasem, tradycją stało się organizowanie ceremonii uwolnienia wody do systemu irygacyjnego w Święto Qingming, które rozpoczyna pracowity sezon wiosennej orki. Dziś tradycja ta przekształciła się w wielkie wydarzenie – uroczystość uwolnienia wody z tamy w Dujiangyan.

Uroczystość uwolnienia wody z tamy w Dujiangyan jest jednym z najbardziej uroczystych i podniosłych wydarzeń kultury ludowej w zachodnim Syczuanie i został wpisany do pierwszej grupy Narodowego Dziedzictwa Niematerialnego. System irygacyjny Dujiangyan wraz z pobliską górą Qingcheng został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Grzegorz Piotr Morawski, konsul generalny RP w Chengdu, który po raz pierwszy uczestniczył w uroczystości, podkreślił, że był on pod ogromnym wrażeniem. Wyraził podziw dla Chińczyków za dbałość o dziedzictwo historyczne i kulturowe, jako że uroczystość sięga tysiąca lat wstecz i odbywa się do dziś.

System irygacyjny nawadnia 755 tys. hektarów pól uprawnych w 40 powiatach Niziny Zachodniosyczuańskiej i zaspokaja potrzeby wodne dziesiątek milionów ludzi w zakresie potrzeb bytowych, produkcyjnych, ekologicznych i ochrony środowiska.

Źródło: The Publicity Department of Dujiangyan Municipal Party Committee

KONTAKT:
Yumei Guo
tel.: +86-19130686059

Źródło informacji: PR Newswire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *