Słońce, piasek i morze na Riwierze Tureckiej

Słońce, piasek i morze na Riwierze Tureckiej

 

Wybrzeże Morza Śródziemnego w Türkiye (Turcji), znane jako Riwiera Turecka, każdego roku przyciąga miliony turystów, zarówno z kraju, jak i zagranicy, ze względu na wyjątkowe połączenie natury, historii i kultury. Region ten słynie zewspaniałych plaż, ciepłych promieni słońca i turkusowego morza, ale ma do zaoferowania turystom o wiele więcej. Na Riwierze Tureckiej można skorzystać z wielu atrakcji, które dedykowane są różnym typom podróżników. Przepiękna natura w odcieniach zieleni i błękitu, zabytkowe starożytne miasta, pyszna kuchnia oraz wiele opcji aktywnego wypoczynku, od trekkingu po nurkowanie, to tylko kilka powodów, żeby odwiedzić Riwierę Turecką.

 

Pełna atrakcji Antalya

Myśląc o tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, pierwszym miejscem, które kojarzy się z tym regionemjest położona w centrum Riwiery Tureckiej Antalya. Prowincja słynie z 229 plaż wyróżnionych Błękitną Flagą i historycznych zabytków, ale to także raj dla sportowców. Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu z przyjemnością zwiedzą urzekające jaskinie Karain, Dim i Damlataş. Co więcej w granicach prowincji Antalya leżą jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach szlaków turystycznych na świecie, w tym Szlak Licyjski, Szlak Dziedzictwa KulturowegoPizydii i Szlak Świętego Pawła. Ponadto niedaleko Kaş położonego w prowincji Antalya znajduje się jedno z 10 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Do wielu atrakcji Antalyi należą paralotniarstwo i sporty wodne. Turystów przyciągają też światowej klasy pola golfowe, które czekają w Belek.

 

Wystarczy jeden krok, by znaleźć się w krainie jezior, ogrodów różanych i pól lawendy

Część zachwycającej, tureckiej Krainy Jezior, pełnej cudów natury znajduje się w basenie Morza Śródziemnego w pobliżu Antalyi. Region, który rozciąga się na obszarze prowincji Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta i Konya, gdzie znajduje się 16 jezior, w tym Akşehir, Burdur, Beyşehir, Eirdir, Kovada i Salda, został nazwany jedną z 50 najlepszych destynacji turystycznych na 2023 rok według magazynu Travel + Leisure w kategorii miejsca, które warto odwiedzić ze względu na ich bogactwo kulturowe. Wybierając się do Antalyi warto odwiedzić ten obszar i zobaczyć jeziora tektoniczne, a także historyczne miejsca z czasów rzymskich. 

Jedna z prowincji na obszarze Krainy Jezior, Isparta, to główny region uprawy róż i lawendy w Türkiye (Turcji). W tym miejscu, położonym w pobliżu gór Taurus, można podziwiać naturalne piękno Morza Śródziemnego w malowniczym otoczeniu purpurowych pól kwitnącej lawendy.

Niesamowita śródziemnomorska przygoda kulinarna

Kuchnia śródziemnomorska to jedna z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych tradycji kulinarnych w Türkiye (Turcji), która ma do zaoferowania wiele intrygujących dań dla miłośników dobrego jedzenia. Dominujące składniki potraw to ryby i owoce morza. W kuchni śródziemnomorskiej można też spróbować wielu dań warzywnych przyrządzanych na organicznej oliwie z oliwek, a także bogatych w przyprawy potraw mięsnych. Tradycyjne restauracje mają w oferciedania ze świeżych ryb i mięs, takie jak tantuni kebab, popularne przystawki, m.in. solone bonito i piyaz oraz desery, np. palone lody i künefe, a wszystko to podawane z regionalnymi winami.

Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce

google.com, pub-7066789617362994, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *