POZNAŃ: Warta czeka na mieszkańców i turystów

Rejsy tramwajem wodnym, liczne wydarzenia kulturalne i ciekawe miejscówki na obu brzegach Warty – to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano w tym sezonie dla poznaniaków i turystów. Miasto realizuje w tym rejonie także inwestycje, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo wypoczynku nad rzeką.

– Przez ostatnie lata sukcesywnie inwestujemy w tereny nadwarciańskie, dzięki czemu przestrzeń nad rzeką jest coraz bardziej atrakcyjna. Mieszkańcy już mogą cieszyć się ze zrewaloryzowanych brzegów Warty. Betonowe płyty zastąpiono przepuszczalnymi umocnieniami w postaci pokrytych zielenią koszy wypełnionych kamieniami i ziemią – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Jeszcze w tym roku rozpoczniemy kolejną dużą inwestycję. Budowa mostów Berdychowskich dla pieszych oraz rowerzystów nad Wartą i Cybiną ułatwi przemieszczanie się między Jeziorem Maltańskim i Politechniką Poznańską a centrum Poznania.

Atrakcje na wodzie

W tym sezonie na amatorów odpoczynku na wodzie ponownie czeka ciekawa oferta. Od 1 maja w Starym Porcie działać będzie tymczasowa przystań rzeczna, w której za darmo można zacumować łódź. Tego samego dnia ruszy także wypożyczalnia motorówek. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, nie będzie potrzebny patent sternika motorowodnego – wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie. Przeprowadzane jest ono na miejscu dla każdego wybierającego się na rejs po Warcie.

Nie zabraknie także rejsów tramwajem wodnym, które wystartują 20 maja. Będą odbywać się w weekendy na dwóch trasach. W kierunku północnym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry – ul. Panny Marii do mostu kolejowego w Koziegłowach. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek wyrusza o godz. 11:00 oraz 17:00, w niedziele zaś o godz. 14:00.

Druga trasa, w kierunku południowym prowadzić będzie: od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry – ul. Panny Marii przez przystanek przy ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek rozpoczyna rejs o godz. 14:00, a w niedziele o godz. 11:00 i 17:00.

Przystań rzeczna, wypożyczalnia motorówek i tramwaj wodny funkcjonować będą do 27 sierpnia.

Będzie się działo na obu brzegach 

W tym sezonie Miasto wynajmuje tereny operatorom siedmiu miejscówek na obu brzegach rzeki. Działa już KontenerART przy parku Stare Koryto Warty. Tam na mieszkańców czekają wydarzenia muzyczne, w tym koncerty w ramach cykli Demostacje oraz Jam Session, wystawy, warsztaty, lekcje tańca, a także strefa gastronomiczna i wypoczynkowa. Odwiedzić można także już Ogród Szeląg przy ul. Ugory, który w tym roku wzbogacił się o dodatkową przestrzeń. Ponownie nie zabraknie tam popularnego cyklu koncertów plenerowych „Solo na Szelągu”. 

Wypoczywać można także w Starym Porcie na cyplu Warty. Jest tam strefa relaksu z leżakami, punkt gastronomiczny, przygotowano też ciekawy program wydarzeń kulturalnych. Z kolei przy moście Królowej Jadwigi w Nurcie na poznaniaków i turystów czeka dobra selekcja muzyki elektronicznej, gastronomia i leżaki. 

Na wysokości politechniki przy ul. Przystań, 29 kwietnia startuje Barbarka ze strefą relaksu i gastronomią. W tej okolicy w trakcie sezonu odwiedzić będzie można także Rojber Plażę i Burger Kont. W przygotowaniu  jest także przetarg na najem nieruchomości na wysokości osiedla Piastowskiego (plaża Rataje). 

Ponadto na prywatnych gruntach działać będą Brzeg Wschodni oraz Klub na Fali, a w budynku Łazienek Rzecznych nowa restauracja OT.Warta.

Kulturalnie nad Wartą

W tym sezonie nie zabraknie licznych wydarzeń kulturalnych nad Wartą, a także w najbliższej okolicy. Już 1 maja startuje Majówka w Bramie Poznania. Tegoroczna edycja związana będzie z 770. rocznicą lokacji miasta. W programie wydarzeń znajdą się spacery po Śródce i Ostrowie Tumskim, tematyczne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania, koncert w amfiteatrze i kino „na szpuli”. Odbędzie się też oprowadzanie po Ekościeżce wzdłuż Cybiny i po Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.

Urodziny miasta to także temat niektórych wydarzeń z cyklu „Rzeka Żywa”, który odbędzie się w miesiącach wakacyjnych. Będą one dotyczyły relacji pomiędzy rzekami, w szczególności Cybiną, a miastem. W planach są warsztaty o charakterze edukacyjno-przyrodniczym, spacery tematyczne oraz wydarzenia plenerowe zachęcające do twórczego i aktywnego spędzania czasu nad rzeką. 

10 czerwca odbędzie się spacer przyrodniczy z grą terenową na terenie użytku ekologicznego Wilczy Młyn. Ponadto w lipcu, sierpniu i wrześniu odbędą się cykle warsztatów „Co szumi, ćwierka i skrzeczy na nadwarciańskich brzegach”. W ich ramach przeprowadzone zostaną zajęcia „Dzicy mieszkańcy Poznania” oraz „O łęgach topolowych z dendrologiem”. 

W wakacje odbędą się także spacery w ramach Lata na Trakcie. Ciekawie zapowiada się przechadzka „Zielone wyspy Poznania: Rzeki”. W jej trakcie prześledzone zostaną relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie. Trasa powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę na Stare Miasto.

W parku Stare Koryto Warty i znajdującym się na jego terenie Pawilonie w drugiej połowie czerwca odbędą się wydarzenia towarzyszące Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. To m.in. pokazy filmów krótkometrażowych w ramach sekcji Animator bez Selekcji, pokazy dla dzieci, koncerty, spotkania z artystami uczestniczącymi w festiwalu, a także kino plenerowe. 

Co więcej, na przełomie maja i czerwca mają ruszyć rejsy edukacyjne po rzece dla seniorów. W wakacje odędzie się także VI edycja cyklu koncertów Szanty nad Wartą.
Inwestycje nadrzeczne

W tym roku rozpocznie się budowa mostów Berdychowskich. Będą to dwie przeprawy dla pieszych i rowerzystów nad Wartą oraz Cybiną zbudowane na wysokości ul. Berdychowo, a następnie poprowadzone przez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze), w okolicy parku Stare Koryto Warty. Konstrukcja łącznie będzie liczyła blisko 300 metrów. Budowa mostów będzie trwała ok. 2 lat.

W przygotowaniu są już kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku ma powstać łącznik Wartostrady z ul. Chwaliszewo. Planowane jest także wydłużenie Wartostrady na północ od Mostu Lecha do kładki w Owińskach oraz na południe, w stronę Dębiny. 

W okolicach Bramy Poznania oraz wzdłuż Wartostrady realizowana jest inwestycja „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadwarciańskich”. W ramach projektu powstała już Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. W sezonie turystycznym otwarty zostanie kolejny element inwestycji – Rzeczny Ogród Ekoedukacji. Będzie to miejsce, w którym można spędzić czas doświadczając różnych zależności i zjawisk w ekosystemie. Znajdzie się tu ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna, tor wodny, równoważnia czy labirynt. W tej przestrzeni skorzystać będzie można również ze stanowiska do przeprowadzania warsztatów oraz miejsca odpoczynku. Ogród zostanie zlokalizowany w dwóch miejscach: wzdłuż promenady przy ul. Ostrówek oraz na dolnej terasie Cybiny, przy Bramie Poznania.

Zakończyła się już natomiast rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja dotyczyła odcinka między mostami Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny. To łącznie 5 km na obu stronach rzeki. Prace polegały na modernizacji zabezpieczeń brzegowych. Betonowe płyty zastąpione są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie pokryto zielenią. Zmiany te chronią brzegi przed erozją oraz zwiększają potencjał retencji gruntowej. W ramach inwestycji wyremontowano także m.in. schody, tarasy, oraz ścieżki. 

Trwa etap projektowania przystani rzecznej w Starym Porcie i przystani nurtowej na wysokości parku w Stare Koryto.  

Porządek nad Wartą 

W tym roku na kompleksowe utrzymanie czystości od mostu Lecha do mostu Przemysła I Miasto wyda blisko 3 mln zł. Zakres umowy z wykonawcą prac porządkowych obejmuje m.in. zbieranie i wywóz odpadów komunalnych, konserwację pojemników, koszenie traw i chwastów, utrzymanie zieleni na schodach i pochylni przy parku Stare Koryto Warty, sprzątanie Wartostrady, a w okresie jesienno – zimowym jej odśnieżanie, a także mycie, usuwanie napisów, graffiti i naklejek ze znaków czy tablic. 

Na terenach nadwarciańskich ustawiono już 135 dużych pojemników na szkło, odpady zmieszane czy tworzywa sztuczne i papier, a także 16 betonowych koszy na popiół i żar z grilla. Będą one stały nad Wartą do końca września. Ponadto przez cały rok wzdłuż Wartostrady i przy schodach stoi także 170 koszy na śmieci, które pomagają utrzymać porządek także przed sezonem wiosenno-letnim i po nim.

Od 28 kwietnia nad rzeką ustawione zostaną także toalety tymczasowe, które będą codziennie serwisowane, dezynfekowane, wyposażone w papier toaletowy oraz płyn dezynfekujący.

W utrzymaniu porządku kluczową rolę do odegrania mają także sami poznaniacy, którzy powinni pamiętać o zabraniu śmieci po sobie. Za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi mandat do 500 zł.

JZ /poznan.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *