#odkryjczechy Dolina Kryształowa – Klášter Hejnice [ZDJĘCIA, FILM]

Zapraszamy na cykl publikacji pt. #odkryjczechy Dolina Kryształowa , który powstał przy współpracy z CzechTourism. Przedstawimy kilka ciekawych , znanych i miej znanych, ciekawych miejsc wartych odwiedzenia na kryształowym szlaku.

Dolina Kryształowa jest kolebką tradycji szklarskich. Malowniczy region między Kamenickim Šenovem i Harrachovem, w którym leżą trzy pasma górskie, Góry Łużyckie, Izerskie i Karkonosze, a także miasto skalne Czeski Raj, od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdziemy tu huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie, wytwórnie szkła i biżuterii i muzea szklarskie.

Klasztor Franciszkanów to barokowy budynek, który jest częścią kompleksu pielgrzymkowego z Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Hejnice w powiecie libereckim w regionie o tej samej nazwie. Klasztor jest zabytkiem kultury, w którym od 2001 roku mieści się Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej, które w październiku 2020 roku zostało przemianowane na Klasztor w Hejnicach – dom edukacyjny, konferencyjny i pielgrzymkowy.

Klasztor Hejnicki został założony w 1692 roku obok gotyckiego kościoła pielgrzymkowego z XIV wieku, w którym według miejscowej legendy biednemu rzemieślnikowi ukazały się we śnie dwa anioły. Pierwsza pisemna wzmianka o tutejszym kościele pochodzi z 1364 roku iw tym samym czasie do Hejnic przybywali pątnicy z rozległych terenów.

W 1558 roku cesarz Ferdynand I sprzedał majątek protestanckiej rodzinie szlacheckiej Redernów, która zgodnie z cesarskim prawem Cuius regio, eius religio nakazała przekształcenie wszystkich kościołów w swoim majątku na protestanckie. Podjęli jednak decyzję o zamknięciu hejnickiego kościoła ze względu na liczne pielgrzymki katolików z okolicznych majątków. Kościół popadł wtedy w ruinę i spłonął, ale figura Matki Boskiej uniknęła zniszczenia dzięki temu, że została przewieziona na zamek w Libercu.

Turystyka - sprawdź na Ceneo

Kościół został ponownie otwarty dopiero przez generalissimusa wojsk cesarskich, księcia Albrechta z Wallensteina, który nabył majątek w 1622 roku. Rozpoczął się wówczas stały wzrost liczby pątników przybywających do miejscowego kościoła. Po zamordowaniu księcia Valdštejna w Chebie w 1634 r., w 1636 r. majątek nabyli tutaj Galowie.

Założenie klasztoru

To właśnie hrabia Franciszek Ferdynand z Gallas postanowił zainicjować fundację klasztoru i zaprosić braci franciszkanów do swojej posiadłości. Pod rządami Galów (później Clam-Gallasów) sława Hejnic osiągnęła swój szczyt. W niektórych pielgrzymkach w tym czasie zbierało się podobno do 7000 wiernych. W XVII wieku roczna frekwencja w tym miejscu wynosiła około 80 000 pątników i stale rosła, dlatego hrabia Franciszek Ferdynand z Gallas postanowił w 1692 roku założyć tu klasztor, aby mnisi służyli pątnikom zarówno duchowo, jak i materialnie.

Budowa kwadratowego klasztoru miała miejsce w latach 1692-1696 według projektu czesko-włoskiego architekta Marco Antonio Canevalle. Po śmierci hrabiego Franciszka Ferdynanda 4 stycznia 1697 roku jego żona Johana Emerencián kontynuowała rozbudowę kompleksu.

Pod miejscem objawień w 1698 r. pod nadzorem Jana Václava z Gallas wybudowano trzyczęściowy grobowiec rodzinny. Jedna z krypt należy do rodziny Gallas, druga do ich następców Clam-Gallas, a trzecia do franciszkanów.

Zniesienie i przywrócenie klasztoru

Budynek klasztoru franciszkanów, siedziba Międzynarodowego Centrum Odnowy Duchowej

W 1950 r. klasztor został zlikwidowany i przekształcony w miejsce internowania, a następnie centralizacji duchowieństwa męskiego z całej republiki. W latach 50. i 60. służył jako mieszkanie dla sióstr zakonnych, które wyjechały tam do pracy w miejscowej fabryce porcelany i tekstyliów. Klasztor popadł w ruinę w latach 70., a sam kościół przeciekał.

W 1990 roku, pod kierownictwem nowego księdza Miloša Rabana, klasztor został całkowicie zrekonstruowany i przekształcony w „Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej”. Wyremontowany budynek klasztoru został ponownie poświęcony 5 stycznia 2001 r. przez przedstawiciela Stolicy Apostolskiej nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Giovanniego Coppę.

W ramach Programu Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego na remont zabytku w latach 1995-2014 przeznaczono 11 100 000 CZK.

W budynku byłego klasztoru urządzono pokoje gościnne , na terenie obiektu znajduje się również restauracja, która serwuje wyśmienite dania regionalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *