Czarnoleskie muzeum Jana Kochanowskiego wypiękniało dzięki unijnemu wsparciu

Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Samorząd województwa mazowieckiego przekazał na ten cel 1,2 mln zł, pozostałe 500 tys. zł to środki unijne.

W trakcie prac konserwatorskich i adaptacyjnych zaprojektowano nową aranżację pomieszczeń, tak aby budynek mógł pełnić funkcję obiektu muzealnego.

„Zależy nam na tym, by nasze instytucje kultury rozwijały się i były atrakcyjne dla mieszkańców Mazowsza, dlatego nieustannie je wspieramy. Przykładem tej pomocy jest otwarta dziś odrestaurowana oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego. Dziś to prawdziwa perełka” – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W ramach inwestycji zostały wymienione kamienne schody, odtworzono oryginalne gontowe zadaszenie i wyjście do ogrodu od strony północnej na drewniany taras. Zachowane elementy architektury drewnianej, takie jak ściana wieńcowa, krokwie czy belki stropowe, przeszły konserwację i zostały zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

W pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność edukacyjna, ułożono nową podłogę z desek, a w sieni położono drewniany bruk. Na ścianach są nowe tynki wykonane w tradycyjnej technologii (glina zmieszana ze słomą). W kilku pomieszczeniach zostały odsłonięte drewniane ściany wieńcowe, zachowano i wyeksponowano istniejące belki stopowe. Zakupiono też wyposażenie niezbędne do pełnienia nowej funkcji użytkowej.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest instytucją kultury samorządu województwa mazowieckiego. Prace związane z rewitalizacją i adaptacją należącej do niego oficyny dworskiej trwały dwa lata.

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 1,7 mln zł, z czego 1,2 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego, a pozostałe 500 tys. zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *