Kościół w Neratovie – unikat ze szklanym dachem

Kościół, który dostał drugą szansę. Niesamowite miejsce jak żadne inne. Tak zwykle mówi się o kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie. Nie jest to żadna przesada, a prawdziwość tych słów mogą potwierdzić wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce.

W Neratovie w Górach Orlickich, tuż przy granicy z Polską znajdziemy wyjątkowy kościół ze szklanym dachem. Wieś Neratov powstała pod koniec XV wieku jako osada szklarzy. Niedługo potem wybudowano tu prosty drewniany kościół. Od lat 60. XVIII wieku Neratov jest znanym miejscem pielgrzymkowym.

W 1723 r. rozpoczęto budowę nowego barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na miejscu drewnianego kościoła, który powstał prawdopodobnie według planów G. B. Alliprandiego. 10 maja 1945 r., pod koniec II wojny światowej, kościół spłonął, trafiony pociskiem przeciwpancernym wystrzelonym przez żołnierza Armii Czerwonej. Ogień zniszczył dach, drewniane schody, mechanizm zegarowy i dzwon. Pod koniec 1957 r. runęły  sklepienia i kościół przeznaczono do rozbiórki. Z braku funduszy do rozbiórki na szczęście nie doszło, aw 1992 roku kościół udało się wpisać na listę zabytków kultury.

Od tego czasu trwają intensywne prace nad jego renowacją. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia 1990 roku zorganizowano pierwszą pielgrzymkę. W 2003 roku odrestaurowano elewację, wieże i zegar, rok później odnowiono mury wewnętrzne i wyremontowano plebanię. Słynny szklany dach kościół otrzymał w 2007 roku, w 2008 roku odrestaurowano gzymsy dachowe. W 2018 roku dokonano dalszej rekonstrukcji elewacji kościoła, której przywrócono pierwotny, barokowy wygląd. Na wieże powróciły barokowe kopuły, aw wieżach ponownie zabrzmiały dzwony.

Kościół jest zawsze otwarty dla wszystkich, nigdy się nie zamyka. Ponieważ, jak mówi proboszcz Josef Suchár: „Jaki jest sens zamkniętych kościołów?”.

Neratovleży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Orlickich. Dla miłośników pieszych wędrówek stanowi zatem idealną bazę wypadową na piesze wycieczki, na przykład do Twierdzy ArtyleryjskiejHanička czy na szczytAnenskývrch(992 m n.p.m.), gdzie znajduje się wieża widokowa.

Więcej informacji o kościele i okolicznych atrakcjach turystycznych można znaleźć na stronie www.neratov.cz/navstivte-neratov/pro-poutniky/kostel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *